O regatach

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC international w kategorii załóg jednoosobowych, są jedną z kategorii regat mistrzowskich rozgrywanych w Polsce. W sezonie 2019 mistrzostwa we wszystkich kategoriach rozgrywane są jako niezależne regaty to znaczy, że nie są łączone z regatami organizowanymi cyklicznie.

]W roku 2018 Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego ogłosiła konkurs na organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC we wszystkich kategoriach, najwyżej rangi regat rozgrywanych w Polsce. Organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC international w kategorii załóg jednoosobowych powierzono Jachtklubowi Morskiemu Roda z Gdyni, którego Komandorem jest zasłużony szkoleniowiec żeglarstwa kpt. Bogdan Olszewski.

Nad tegorocznymi Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski ORC international w kategorii załóg jednoosobowych patronat objął Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk fundując jednocześnie puchar za zwycięstwo w najdłuższym wyścigu regat nazywany wyścigiem o Puchar Marszałka. Portem regat będzie nowo otwarta w tym roku Marina Yacht Park w Basenie Prezydenta.

Regaty załóg jednoosobowych zwanych regatami samotników, są bardzo trudnymi regatami dla startujących zawodników, ponieważ jachty na których startują są najczęściej dostosowane do obsługi wielozałogowej stąd trudność polegająca na obsłudze jachtu przez jedną osobę w tym sterowanie, obsługa żagli przy zwrotach i jednocześnie wykonywanie czynności nawigacyjnych i regatowych. Potwierdza to wypowiedz ubiegłorocznego Mistrza Polski Łukasza Trzcińskiego – „Najważniejsze są odpowiednio dobrane żagle. – Nie można przesadzać z ożaglowaniem – waga załogi wynosi 680 kilogramów, a przy samotnym pływaniu – 80. To kolosalna różnica – jak cała załoga balastuje, możemy użyć znacznie większych żagli, a tak trzeba je dobierać bardzo ostrożnie. U mnie to się opłaciło, bo przy małych żaglach łódka chodziła bardzo szybko – choć i tak przy balastowaniu czułem, że jest ich za dużo.”

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC international w kategorii załóg jednoosobowych odbędą się w terminie 19-21 lipca w Gdyni na wodach Zatoki Gdańskiej planowane jest rozegranie czterech wyścigów w tym dwa krótkie, jeden średni i jeden długi na dystansie 20-25 mil morskich.

Organizator zaprasza żeglarzy i kibiców na mistrzostwa do atrakcyjnej w sezonie letnim Gdyni.Organizator/gospodarz

Sponsor tytularny

Patron honorowy

Partnerzy

Sponsorzy

Patroni Medialni