PRO-AIR Cup: poznajcie uczestników mistrzostw

W dniach 19-21 lipca odbędą się w Gdyni PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Przedstawiamy pierwszych pięciu uczestników tej imprezy.
Już za półtora tygodnia na Zatoce Gdańskiej rozpoczną się regatowe zmagania najlepszych polskich samotnych żeglarzy. Rywalizować będą oni nie tylko o medale Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg jednoosobowych, ale również o atrakcyjne nagrody, których pula wynosi aż 25 000 zł.

Na 8,5-metrowej „Czarodziejce” w PRO-AIR Cup wystartuje Tomasz Konnak z Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia. Jest on jednym z najbardziej doświadczonych uczestników, mającym za sobą kilkanaście lat startów w samotnych regatach, nie tylko w mistrzostwach Polski, ale również m.in. w Memoriale im. Leonida Teligi.

– Rzadko mam okazję pływać sam, ale bardzo to lubię – to trochę inny rodzaj przyjemności – tłumaczy Tomasz Konnak. – Raz udało mi się zwyciężyć w Memoriale im. Leonida Teligi, a na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski zająłem szóste miejsce. Trudność ścigania w takich regatach polega na tym, że z reguły startujemy na jachtach, które są przystosowane do żeglowania załogowego. Problem sprawiają też braki kondycyjne. Mało który żeglarz w starszym wieku ma na tyle dobrą kondycję, żeby wszystkie manewry skutecznie i sprawnie przeprowadzać, zwłaszcza przy mocniejszym wietrze. I w takich regatach nie można wskazać faworyta.

Jacek Roszyk z Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego Poznań w PRO-AIR Cup popłynie na niespełna 9,5-metrowym „Smoke”.

– Lubię się samemu pościgać po morzu, a ostatnio udaje mi się to udaje regularnie – mówi Jacek Roszyk. – W ubiegłorocznym Pucharze Poloneza zająłem drugie miejsce, a w formule dwuosobowej udało mi się też wygrać regaty CoolDown Double 2018. Jacht ma potencjał, więc trzeba startować. Ostatecznym sprawdzianem przed mistrzostwami będzie Memoriał im. Leonida Teligi, który odbędzie się w najbliższy weekend.

W PRO-AIR Cup nie zabraknie też ubiegłorocznych medalistów Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych. Zdobywca srebrnego krążka, Kuba Marjański (Akademicki Klub Morski w Gdańsku), ponownie wystartuje na jachcie „Bussy Lizy”.

– Na regatach samotników są świetni ludzie, a atmosfera jest szczególnie fajna – opowiada Kuba Marjański. – Moje największe dokonania, to oprócz srebrnego medalu w mistrzostwach Polski, również trzecie miejsce w ubiegłorocznej Bitwie o Gotland.


PRO-AIR Cup
Jacek Chabowski na jachcie „Polled 2” podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg jednoosobowych w 2018 roku.
Fot. Tadeusz Lademann

W imprezie popłynie też Jacek Chabowski (Sailing Factory), który w ubiegłym roku zdobył brązowy medal. Żeglarz, którzy przygotowuje się do startu w słynnych transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2020, popłynie na „Polledzie 2”.

– Będę walczył oczywiście o jak najwyższy wynik, a celuję w złoto – zdradza Jacek Chabowski. – A przede mną Memoriał im. Leonida Teligi, które będą testem przed mistrzostwami. Łódka przed tymi dwiema imprezami przechodzi teraz ostatnie przygotowania, w czym pomaga mi załoga.

W PRO-AIR Cup nie zabraknie także jednego z najbardziej utytułowanych polskich regatowców, Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk). W tym roku na „Neoprofilu” zwyciężył on już m.in. w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta.

– W regatach krajowych drugie miejsce jest dla mnie porażką, więc płynę po złoty medal – zapowiada Piotr Adamowicz. – Ale każdego przeciwnika szanuję i wszystkich uważam za groźnych. A przed startem muszę jeszcze dopracować skuteczny system refowania grota.

Organizatorami PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System i Griffin Group Marine. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kolejnych uczestników mistrzostw przedstawimy w piątek 12 lipca.